Něco modrého, nového, půjčeného, starého a darovaného

01.06.2018

Každá nevěsta by dle staré anglické tradice měla mít na sobě, nebo alespoň při sobě, 5 základních věcí ve svůj svatební den. A pokud to dodrží, bude ji odměnou šťastné manželství. A kdo by to chtěl riskovat, že? :) Proto si těchto 5 tradičních věcí představíme.

1) NĚCO MODRÉHO

Aby nevěsty projevily svoji lásku, nevinnost a věrnost, již ve Viktoriánské době nosily modré šaty. I Panna Marie byla zpodobňována v modrých šatech, právě pro projev čistoty a skromnosti. V dnešní době nevěsty volí modré šaty spíše z oblíbenosti a pro dodržení tradice si pořizují jiné doplňky v modré barvě. Oblíbený je modrý podvazek, často dražený na svatební hostině nebo modrá stužka na svatební kytici.

2) NĚCO STARÉHO

Nechat za sebou starý život, lépe řečeno svůj dosavadní a vstoupit do života nového, má u nevěsty symbolizovat nějaký starý předmět. Z tradice se jedná o zachování vztahů mezi původní rodinou, které tímto projevuje úctu a novou rodinou, kterou zakládá a dává příslib v zachování rodu. Takovým ideálním doplněk je pak rodinný šperk, například babiččina brož, rodinný medailonek nebo v některých případech i maminčiny svatební šaty.

3) NĚCO NOVÉHO

Zřejmě nejjednodušší výběr z celé pětice, jelikož většinu věcí na svatbě nevěsta nových má. Přesto se doporučuje mít něco, co bude symbolické, ojedinělé a bude tuto svatbu připomínat i v budoucnu. Nová věc totiž značí nový začátek, optimismus a naději v novém manželství.

4) NĚCO PŮJČENÉHO

Půjčená věc plní pro nevěstu velmi důležitou část v této tradici - značí, že rodina a přátelé budou vždy na blízku a bude se na ně moci spolehnout. Půjčená věc se dá lehce vyřešit půjčením svatebních šatů nebo nějakého svatebního doplňku, nejlépe však od šťastně vdané ženy, jelikož podle tradice její štěstí přejde i na samotnou nevěstu. Nezapomeňte však půjčenou věc druhý den vrátit!

5) NĚCO DAROVANÉHO

Poslední část této tradice nevěstě ulehčí práci - spočívá v darování předmětu, který před obřadem dostane. Často se darují šperky, drobné oblečení, tradiční podvazek nebo mince. Proč mince? Tato část tradice není tak častá, někde se totiž nahrazuje tradicí se stříbrnou mincí (šestipencí) v nevěstině levé botě. To má manželům přinést bohatství a blahobyt.

A s mincí jsme zakončili celou tradiční říkánku, která v originále zní "Something old, something new, something borrowed, something blue and a silver sixpence in her shoe". Ať už na tradice věříte nebo ne, můžete si díky ní případně ulehčit práci s přípravami, přičemž si určitě užijete i spoustu zábavy :) Hlavně vám přejeme bezproblémové přípravy a vysněný den D.

Vytvořeno s láskou © 2022 FIALA design - Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!